Dlaczego dziecko nie może odejść z domu. Nawet jeśli zrobiło to fizycznie to dlaczego nie potrafi tego zrobić mentalnie? Dlaczego w gestii rodzica często występuje napełnienie dziecka lękiem czy poczuciem niemożności posiadania własnego życia. Dlaczego rodzice zasiewają w dziecku niskie poczucie własnej wartości? Na to pytanie pewnie starają się odpowiedzieć pedagodzy, psycholodzy, terapeuci. Rodzice natomiast często nieświadomi zachowują się tak aby samym utrzymywać kontrole. To przez ich wewnętrzne obawy i ograniczenia dziecko ma zaniżone poczucie własnej wartości. Jakie to obawy? W innym wpisie starałem się przedstawić przepis idealny na dziecko z zaniżonym poczuciem własnej wartości. Dzięki niemu będzie można wychować osobę która będzie bała się opuścić dom rodzinny. Jeśli już go opuści to jest duże prawdopodobieństwo że do niego wróci ponieważ zdobyte podczas socjalizacji zasady kontaktów interpersonalnych za nic nie będą miały zastosowania w tzw „nowym życiu”. Będzie wiec można liczyć na to że nowy związek szybko się rozpadnie lub co najmniej „wspomniana osoba” będzie w nim nieszczęśliwą. Brak granic, postrzegania siebie jako wartości oraz budowania odpowiednich relacji z drugim człowiekiem czy też umiejętności rozwiązywania sytuacji trudnych będzie dawał jej coraz to nową wiedzę na swój temat jako osoby nie wartościowej. Powrót do domu rodzinnego będzie więc bardzo ważną a często jedyną alternatywą. Stanie się nią nie tylko na płaszczyźnie rzeczywistego powrotu ale także dużo wcześniej powrotu mentalnego. Co więc zrobić aby dziecko miało zaniżone poczucie własnej wartości? Na pewno można zastosować wspomniane przeze mnie 15 sposobów na wychowanie dziecka z zaniżonym poczuciem własnej wartości. Co robić aby go nie miało? Wystrzegać się opisanych przeze mnie „rad”.
Starając się odpowiedzieć na pytanie dlaczego rodzic wychowuje dziecko które nie radzi sobie w świecie można doszukiwać się kilku aspektów.
Po pierwsze sam był wychowany w takich warunkach. Nie posiada refleksji co można zrobić aby jego samego życie zmienić czy też zmienić życie swojego dziecka/ dzieci. Boi się że dziecko stanie się mądrzejsze od rodzica i być może rodzic będzie musiał przyznać się przed samym sobą że nie jest już najważniejszy, najmądrzejszy i stracił poczucie własnej wartości które upatrywał w przewadze nad dzieckiem.